خواص عسل, عسل درمانی

ترکیبات عسل ، کشف یک ترکیب شیمایی جدید در عسل

ترکیبات عسل MRSA

ترکیبات عسل ؛ کشف یک ترکیب شیمایی جدید

در خصوص ترکیبات عسل،  دانشمندان موفق به کشف یک ترکیب شیمایی جدید در عسل شدند که می تواند در مبارزه با MRSA موثر باشد. MRSA  یا استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین، نوعی باکتری است که باعث عفونت های مختلف در انسان می شود و معمولا آنتی بیوتیک های عادی نمی توانند آن را از بین ببرند.

در باره اینکه زنبورهای چقدر در بارور شدن گل ها و گیاهان نقش دارند زیاد صحبت شده اما باید بدانیم که زنبورها و عسل آنها برای تولید داروهای مختلف استفاده می شود. عسل به دلیل شیرینی زیادخواص ضدباکتریایی زیاد دارد و همچنین زنبورها آنزیم ها مختلف و آنتی بیوتیک هایی مثل هیدروژن پروکساید هم به عسل اضافه می کنند.

اما اینها تنها دلایلی نیستند که چرا عسل مفید است. دانشمندان به تازگی موضوع دیگری را هم در باره عسل فهمیده اند که به از بین بردن باکتری MRSA کمک می کند.

ترکیبات عسل طبیعی؛ فیتوکمیکال

عسل علاوه بر تمام خواص دیگر که دارد، دارای فیتوکمیکال هم هست. فیتوکمیکال ها مواد شیمیایی هستند که به طور طبیعی به وجود می آیند و معمولا بیشتر خواص پزشکی دارند تا تغذیه ای . از جمله فیتوکمیکال ها می توان به بتاکاروتن، لیکوپن، آلیسین، آنتوسیانین، ایزوتیوسیانات، لوتئین اشاره کرد.

در خصوص ترکیبات عسل باید بگوییم؛ وقتی زنبورها برای جمع کردن شهد گل می روند، گرده گل را هم به همراه خودشان برمی دارند و گرده هر گل مخصوص به خود اوست و این گرده های گل را می شود در عسل پیدا کرد.

این مطلبم میتونه مفید باشه !  چگونه  سرحال و پر انرژی باشیم؟ + فیلم سخنان دکترضیایی

پژوهشگران دانشگاه کاردیف در ولز از زنبورداران محلی خواستند تا نمونه هایی از عسلشان را برای آنها بفرستند و توانستند با بررسی آن عسل ها ، گل ها و گیاهانی که دارای آن گرده ها بودند را مشخص کنند و در بین آنها گیاه خاصی که فیتوکمیکال های دارای خواص ضدباکتریایی داشت و می توانست برای مقابله با MRSA به کار برود را پیدا کنند.

حالا پژوهشگران با این یافته تازه، در سرتاسر ولز کندوهای عسل را در نقاط مختلف قراردادند و اطراف آنها این گیاهان دارویی را به تعداد زیاد کاشتند تا بشود عسلی را به دست آورد که خواص ضدباکتریایی قوی به ویژه برای مقابله با MRSA داشته باشد.

فیلم زیر را که در باره تاثیر عسل در مبارزه با میکروب های مقاوم است ببینید:

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 13 =